• Menu
  • Menu

WÜRZBURG I BAMBERG

Wyjazd do Bawarii to jeden z najpiękniejszych planów na wakacje w Niemczech. To niesamowity kraj, pełen wspaniałych krajobrazów i fantastycznych budowli. Wśród wielu miast wyróżniają się dwa leżące niemal na drodze do Monachium – barwiarskiej metropolii. Mowa o Würzburgu i Bambergu. Oba odwiedziliśmy w okresie przedświątecznym, tym samym biorąc udział w tradycyjnych jarmarkach bożonarodzeniowych.

 WÜRZBURG

Pierwsze historyczne doniesienia o mieście pochodzą z 704 roku. Z pism wynika, że w VIII wieku  Würzburg był istotnym miastem dla mieszkających na jego terenie Słowian. Istniało tam biskupstwo, a samo miasto miało znaczenie religijne. Wzrastało ono z biegiem lat. W roku 1156 Würzburg był świadkiem ślubu cesarza Fryderyka I Barbarossy z księżniczką Beatrycze I Burgundzką.

Wieki średnie stanowiły złotą erę Würzburga. W XV wieku powstał tu uniwersytet., a w 1744 roku – barokowa rezydencja würzburskich biskupów – Residenz. Zabytek od 1981 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wart jest zobaczenia, tym bardziej że często przyrównuje się go do pałaców takich jak francuski Wersal, czy austriacki Schönbrunn. To prawdziwa perła europejskiego baroku. Rezydencja została zaprojektowana przez Balthasara Neumanna na zlecenie książąt biskupów – Jana Filipa von Schönborn oraz jego brata Fryderyka Karola. Słynie z bogatych zdobień wewnątrz sali pałacowych. Najważniejszym miejscem pałacu jest klatka schodowa z największym na świecie malowidłem plafonowym pędzla Giovanniego Battisty Tiepolo – włoskiego malarza. Obraz prezentuje znane wówczas cztery kontynenty: Europę, Azję, Afrykę i Amerykę. Dookoła budynku roztaczają się utrzymane w stylu francuskim ogrody.

W Würzburgu uwagę zwraca także, zbudowana w latach 1253–1719, twierdza stanowiąca ówczesną siedzibę władz kościelnych. Wzniesiona została na wysokim wzgórzu nad Menem przez co pięknie prezentuje się z niemal każdego miejsca w okolicy Würzburga. W ramach murów Festung Marienberg (twierdzy) znajduje się jeden z najstarszych kościołów w Niemczech – rotunda z epoki merowingów – Marienkirche. Okolice twierdzy to wspaniałe tereny spacerowe. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na okolice miasta. Dodatkowo, podczas adwentu można spotkać tu straganiki serwujące grzane wino i kulinarne przekąski.

Ważnymi miejscami w mieście są także kościoły:

  • Dom St. Kilian – romańska katedra św. Kiliana z XI wieku będąca miejscem pochówku würzburgskich biskupów
  • Marienkapelle – gotycka świątynia z XIV wieku położona w w północnej części rynku. Jej fasadę zdobią rzeźby Tilmana Riemenschneidera (oryginalne znajdują się w muzeum miejskim wchodzącym w skład Festung Marienberg)
  • Käppele – rokokowa kaplica autorstwa Balthasara Neumanna z połowy XVIII wieku bogato zdobiona przepięknymi rzeźbami

Jarmark świąteczny w Würzburgu odbywa się każdego roku na rynku. Punktem orientacyjnym jest czerwono-biała katedra. Dziesiątki małych sklepików oferuje tu swoje produkty. Można kupić wszystko, co potrzebne do idealnych świąt: piękne ozdoby choinkowe, pomysłowe prezenty, świeże wypieki oraz tradycyjnie grzane wino i sławną w całych Niemczech kiełbasę. Jarmark w Würzburgu to jedno z bardziej klimatycznych miejsc, do których trafiliśmy podczas bawarskiej wycieczki.

BAMBERG

Prawdopodobnie pierwsza wzmianka o Bambergu pochodzi z 902 roku, z kroniki Regina z Prüm, gdzie wspomniano o grodzie lub obozie wojskowym Babenberh, skąd wschodniofrankijski możnowładca Adalbert oraz jego bracia Adalhard i Henryk wyruszyli na bitwę z braćmi Eberhardem, Gebehardem i Rudolfem.

Pewnym jest jednak, że w XI wieku, w Bambergu założone zostało biskupstwo wraz ze szkołą przykatedralną. Nauczali w niej wybitni humaniści niemieccy. Placówka ta rozwijała się do 1647 roku, kiedy to została przekształcona w Akademię Ottona. Od 1773 roku w tym miejscu powstał działający do dziś uniwersytet.

Podczas I wojny światowej, dokładnie w 1917, w Bambergu zbudowano fabrykę amunicji „Muna”. Działała ona także w trakcie II wojny światowej, została wówczas rozbudowana. Być może właśnie położenie fabryki wpłynęło na fakt, że podczas wojen światowych miasto uniknęło szczególnych zniszczeń. Dzięki temu można podziwiać w nim zabytki pochodzące z różnych okresów historycznych.

Najważniejszy zabytkiem miasta jest archikatedra św. Piotra i św. Jerzego. Znajdują się w niej bezcenne rzeźby i ołtarz dłuta Wita Stwosza. Najlepsze wrażenie sprawia jednak miasto w całości. Jego średniowieczne zabudowania pobudzają wyobraźnie i przenoszą w inną epokę. Czas tu zwalnia, dzięki czemu można w spokoju kluczyć małymi uliczkami i cieszyć się atmosferą bawarskiego miasta.

Smakoszom piwa spodoba się fakt, że w Bambergu znajduje się dziewięć browarów. Najbardziej popularny z nich to Schlenkerla, warzący piwo ze słodu wędzonego.  Inny – Spezial, działa w mieście już od niemal 5-ciu stuleci (od 1536).

Za wspólny wypoczynek w Bawarii dziękujemy Klaudii i Tomkowi :-*