• Menu
  • Menu
Zdjęcie pochodzi ze strony https://constructionmarketexperts.com/aktualnosci/wroclaw-trzecim-najszybciej-rozwijajacym-sie-miastem-w-ue/

WROCŁAW – PIĘKNY O KAŻDEJ PORZE ROKU

Przyznam, że do Wrocławia mam szczególny sentyment. Pamiętam jego liczne remonty i przebudowy, które kilka lat temu budziły strach w kierowcach. Może i staliśmy w kilometrowych korkach, a czas podróży wydłużał się kilkakrotnie… Ale dziś Wrocław jest jednym z najpiękniejszych polskich miast. Słowem, było warto!

Zwiedzanie Wrocławia zawsze zaczynam od Rynku. Właściwie z każdej strony prezentuje się pięknie. Kolorowe kamienice są pięknie odnowione, cieszą oczy. Na Rynku znajdują się także dwa Ratusze – jeden, Stary, zbudowany w stylu gotyckim w latach od schyłku XIII w. aż po wiek XVI, będący przepięknym przykładem architektury urzędowej późnego gotyku (przy okazji jeden z najlepiej zachowanych Starych Ratuszy w Polsce) , drugi – nowy, nieco mniej reprezentacyjny, zbudowany w drugiej połowie XIX wieku i utrzymany w stylu historyzmu. Do dziś mieści się w nim siedziba władz miasta, a w piwnicy chyba najbardziej znana wrocławska restauracja – Browar Spiż.

Na Rynku we Wrocławiu odbywają się targi i wiele imprez plenerowych. My uwielbiamy tutejszy Jarmark Bożonarodzeniowy, który w subiektywnym rankingu jest najatrakcyjniejszym z jarmarków w Polsce.

Przy Rynku znajduje się także Katedra św. Marii Magdaleny zbudowana w stylu gotyckim, a także Bazylika św. Elżbiety (zwany kościołem Garnizonowym) – gotycki kościół z wieżą o wysokości 91,46 m przy północno-zachodnim narożniku wrocławskiego rynku, jeden z dwóch dawnych kościołów parafialnych w mieście. Najbardziej okazały obiekt sakralny mieści się na Ostrowie Tumskim – to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, która powstała na ówczesnej wyspie na obszarze przepraw na Odrze w okolicy ujścia rzeki Oławy. Jest to Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja we Wrocławiu. Kolegiata powstała z fundacji księcia Henryka Probusa jako wotum po zakończeniu jego długotrwałego sporu polityczno-kościelnego z biskupem wrocławskim, Tomaszem II, zakończonego jesienią 1287. Ciekawym kościołem, wartym zobaczenia we Wrocławiu jest Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku, położony na odrzańskiej wyspie.

Jednak nie samymi kościołami Wrocław stoi! W zachwyt potrafi wprowadzić Hala Stulecia znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To najsłynniejsze dzieło wrocławskiego modernizmu, związane było z setną rocznicą wydania we Wrocławiu przez Fryderyka Wilhelma III odezwy „Do mojego ludu” z 17 marca 1813 roku, wzywającej do powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Rocznicę postanowiono uczcić odpowiednio wielką wystawą, prezentującą historię i gospodarczy dorobek Śląska. Dziś do odwiedzin zachęca nie tylko sama Hala, ale i jej okolice. Każdego dnia można spotkać turystów odwiedzających Pergolę z Fontanną Multimedialną, Ogród Japoński oraz sąsiadujące z kompleksem zoo. To wrocławski zakątek, na którego zwiedzanie warto przeznaczyć cały dzień! Osobiście uwielbiam to miejsce, wcale nie mniej niż rynek.

Jeśli chodzi o Ogród Zoologiczny we Wrocławiu to miejsce, które trzeba odwiedzić. Przyznam, że to jedyne miejskie zoo, do którego przyjeżdżam (poza Łodzią, w której mieszkam). Jest ono najstarszym ogrodem tego typu znajdującym się na polskich ziemiach. Został założony 10 lipca 1865. Dziś zoo bije rekordy odwiedzin – potrafi wpuścić w swoje progi niemalże 30 tys. osób dziennie!

W skład budowlanej infrastruktury ogrodu wchodzi kilka wartościowych obiektów, reprezentujących XIX-wieczny historyzm i eklektyzm. Większość budynków z okresu powstania Zoo jest dziełem architektów Karla Schmidta i Alberta Graua. Mowa tu o Baszcie Niedźwiedziej, Domu dużych drapieżców, czy Słoniarni. Miejsca te pozostają świadkami rozwoju Wrocławia i tutejszego zoo. Wcale nie mniej zachwycają nowe zabudowania, na czele z Afrykarium, gdzie prezentowane są gatunki zwierząt żyjące na Czarnym Lądzie.

Kolejne miejsce we Wrocławiu, które zrobiło na mnie wielkie wrażenie to Panorama Racławicka. To muzeum sztuki, które eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.  Obraz jest ogromny – jego wymiary to 1500 cm × 11400 cm. W całości malowany jest farbami olejnymi na płótnie. Przedstawia bitwę pod Racławicami (1794 r.), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa. Zwiedzaniu obiektu towarzysz przewodnik audio opowiadający o kolejnych fragmentach obrazu. Niesamowite wrażenie robi fakt, że obserwator ma wrażenie znajdowania się w centrum wydarzeń (cykloramiczny obraz powoduje zamknięcie nas w środku scenografii), przeniesienia się w czasie na pole walki. To miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić, chociaż raz w życiu – obraz jest co najmniej imponujący!

Ciekawe miejsca i zabytki Wrocławia można by pewnie opisywać godzinami. Miasto w całości tworzy wyjątkowy obrazek i swoistą atmosferę, której nie da się ująć słowami.

Być może stoją za tym krasnoludki, które ukryły się w większości ciekawych wrocławskich miejsc? Znajdźcie je wszystkie, a na pewno będziecie zachwyceni Wrocławiem i otaczającymi Was obiektami!