• Menu
  • Menu

SALZBURG – MIASTO MOZARTA

Szukacie miejsca na udany wypoczynek niedaleko od Polski? Salzburg będzie idealnym rozwiązaniem! Piękny o każdej porze roku, zachwyca unoszącą się aurą kultury i sztuki.

Pierwsze wzmianki o zamieszkałych terenach Salzburga pochodzą z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Miasto stanowiło wówczas ważny ośrodek należący do prowincji Noricum. Nieco później, bo w 696 roku swoje życie z Salzburgiem splótł św. Rupert. Podróżował on misyjnie na polecenie księcia Teodora II – władcy Bawarii. Św. Rupert wzniósł w mieście pierwszy klasztor pow. Św. Piotra, który uważa się za jeden z najstarszych klasztorów na świecie oraz zakon benedyktyński Nonnberg dla kobiet. Sam święty, mianował się biskupem miasta, któremu nadał nazwę Salzburg (Słony Zamek).

Koniec XIV wieku to moment uzyskania niezależność od Bawarii. Salzburg stał się siedzibą arcybiskupstwa Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a następnie został stolicą Elektoratu Salzburga w latach 1803–1805.  Początek XIX wiek to stałe walki o dominację nad Salzburgiem. Przechodził on z rąk austriackich do bawarskich. W roku 1805 został przyłączony do Cesarstwa Austrii, ale już cztery lata później należał do Królestwa Bawarii. Dopiero Kongres Wiedeński, w 1815 roku zdecydował o przynależności miasta do Austrii.

Salzburg poważnie ucierpiał podczas II wojny światowej. Bombardowania alianckie zniszczyło ponad 7 tys. budynków, zabito setki osób. Zbudowany został także obóz koncentracyjny.

I chociaż historia miasta wiąże się z wieloma istotnymi wydarzeniami to miasto zasłynęło jako światowa stolica muzyki. Dlaczego? Oczywiście za sprawą muzycznego geniusza – Wolfganga Amadeusza Mozarta, który urodził się właśnie w Salzburgu. Atrakcje związane z kompozytorem można napotkać na niemal każdym kroku. Podróż jego śladami może być jednym z pomysłów na zwiedzenie tego urokliwego miasta.

Idealnym miejscem na spacer i bliższe zapoznanie z Salzburgiem jest spacer średniowieczną uliczką Getreidegasse, przy której znaduje się dom, w którym urodził się wspominany przeze mnie wcześniej Wolfgang Amadeusz Mozart. Sam dom nie różni się wiele od sąsiadujących z nim, ale warto wczuć się w atmosferę miejsca, w którym dorastał geniusz. Poza tym, że dziś Getreidegasse jest sercem starego miasta to z pewnością pozostaje jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych alei handlowych w Europie. Nieopodal domu Mozarta znajduje się inny zabytek miasta – Katedra, pod którą w okresie adwentowym można zatopić się w sklepikach wchodzących w skład jarmarku świątecznego. Jest dość duży i obfituje w fantastyczne rękodzieło. Nie brakuje tu także słynnych salzburskich Mozartkugeln, czyli czekoladowych kulek z nadzieniem marcepanowym. Są przepyszne! Z resztą Salzburg słynie z fantastycznych kawiarni, które zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienia. Najlepszą kawę można otrzymać w kafejce Paula Fürsta przy Brodgasse 13.

Kolejny zabytek Salzburga, którego nie można ominąć to Twierdza Hohensalzburg. Jest to jeden z największych w Europie zamków – twierdz. Powstał w 1077 roku, na wzgórzu Festungsberg, skąd nieustannie góruje nad miastem. W mojej opinii najpiękniej prezentuje się z ogrodów otaczających Pałac Mirabell.

Salzburg to świetny wybór na weekendowy wypad z Polski, ale także miasto na jednodniową wycieczkę podczas bawarskich wakacji lub odpoczynek od narciarskich szaleństw. Spacerując po uznanym przez UNESCO barokowym mieście można poczuć jego wyjątkową atmosferę, zwiedzić piękne budowle i poznać ciekawą historię. Przy odrobinie szczęścia można też natrafić na jeden z licznych koncertów muzyki poważnej poświęconych W. A. Mozartowi.

Mnie Salzburg oczarował już podczas spaceru nad wcinającą się w jego centrum rzeką Salzach, skąd roztaczał się piękny widok na okoliczne wzgórza i malownicze stare miasto. Poza tym, udało mi się uczestniczyć w jarmarku bożonarodzeniowym, gdzie zupełnie bezkarnie mogłam połączyć picie grzanego wina z zajadaniem mozartowskich czekoladek.

 

Za wspólne spacery w Salzburgu dziękujemy Klaudii i Tomkowi <3