• Menu
  • Menu

RODOS – REJS NA WYSEPKĘ SYMI

Podczas pobytu na wyspie Rodos warto wybrać się na kilka wycieczek, by poznać ciekawą historię i kulturę Dodekanezu. Jedną z ciekawszych jest rejs na malutką Symi oddaloną zaledwie o 50km. Podczas rejsu można podziwiać tureckie wybrzeże (okolice Marmais), które leży w odległości nawet mniejszej niż 10 km.

Symi – Wyspa Gąbek

Historia wyspy nie jest dobrze znana. Pojawia się ona w mitologii greckiej, a jej nazwa pochodzić ma od imienia jednej z nimf – Syme. Sama wyspa miała być miejscem narodzin Charyt. W 411 roku p.n.e., w trakcie trwania wojny peloponeskiej w okolicach Symi stoczona została bitwa morska pomiędzy flotami Sparty oraz Aten. Kolejne zapiski o wyspie pojawiają się w XIV wieku kiedy została ona przejęta przez joannitów. Wcześniej zapewne, jak cały Dodekanez przechodziła przez ręce Cesarstwa Rzymskiego, Arabów i Turków – świadczą o tym odnalezione ruiny cytadel oraz fortec.

Wyspa Symi nazywana jest perłą Dodekanezu. Jest niewielka, za to przepełnia ją sielska atmosfera i usiane niczym klocki kolorowe domki. Niegdyś mieszkali w nich poławiacze gąbek, z czego zasłynęła wyspa. Nadal można je zakupić w tym miejscu, co więcej w rozmowie ze sprzedawcą można dowiedzieć się wielu ciekawostek o samym poławianiu i historiach z Symi.

Port Gialos

Port to pierwsze spotkanie turystów z magiczną wyspą Symi. Już w momencie wpłynięcia w malowniczą zatokę trudno się oprzeć jej urokowi. Kamienne domki pomalowane są we wszystkie barwy tęczy. Ustawione jedne na drugich tworzą krajobraz jak z pocztówki. Podczas krótkiej wycieczki warto zobaczyć posąg rybaka Michalaki, Ratusz, a także Katedrę Timios Prodromos z imponującą dzwonnicą. Warto także wejść z maleńkie uliczki, szczególnie te pnące się w górę, by podziwiać piękne krajobrazy wsypki i jej otoczenia. Stare Miasto Chorio znajduje się na wzgórzu. Aby się tam dostać trzeba pokonać 500 schodów Kali Strata. Jeśli dysponuje się czasem warto podjąć trud, po panorama na port Gialos widziana z tej perspektywy nie ma sobie równych! W najwyższym punkcie Chorio od początków XV w. dumnie wznosi się Zamek Kastro. Powstał w miejscu starożytnego akropolu jako punkt obronny.

Klasztor Michała Archanioła Panormitis

Klasztor Michała Archanioła Panormitis to wyjątkowy zabytek na mapie sakralnych obiektów Grecji. Świątynia jest niezwykle atrakcyjna pod względem architektonicznym. To także ważny punkt na mapie pielgrzymów. Dostać się tu dostać drogą morską. Od maleńkiego portu kościół dzieli zaledwie kilka kroków.

Klasztor Michała Archanioła Panormitis powstał pod koniec XVIII w., ale to początek XX wieku przyniósł misterne zdobienia i barokową dzwonnicę, która dziś jest symbolem wyspy. W świątyni znajduje się ciekawa wystawa manuskryptów, ikon i naczyń kościelnych.

Wyspa Symi to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę. Można tu spędzić także nieco więcej czasu. Poza zwiedzaniem można udać się do Emborios – rybackiej wioski uchodzącej za najpiękniejszą na wyspie. Odpoczynek zapewnia tu sielska atmosfera wśród kolorowych domków pokrytych czerwonym dachem. To także miejsce z dość rozbudowaną, jak na tak małą wyspę, infrastrukturą plażową – na żwirowej plaży znajdują się wypożyczalnie leżaków i parasoli, a także tawerny specjalizujące się w wyśmienitej greckiej kuchni.