• Menu
  • Menu

NEA KAMENI – WYCIECZKA Z SANTORINI

Nea Kameni to malutka wyspa sąsiadująca ze znanym Santorini. Leży w centrum kaldery superwulkanu i jest terenem aktywnym sejsmicznie. Jest niezamieszkała i w pełni stanowi atrakcję przyrodniczą okolicy.

Wyspa powstała w skutek powtarzających się erupcji wulkanu w ciągu ostatnich dwóch tysiącleci. Rzymski historyk Kasjusz Dion wspomniał o jej pojawieniu się w kalderze Santorini w 47 roku. Pliniusz Starszy sądził jednak, że wyspa pokazała się na morzu w roku 19, dokładnie 8 lipca. Różnice w datowaniu mogą zależeć od niedokładnych pomiarów czasu lub pomyłki lokalizacji wyspy – istnieje teza, że Kasjusz Dion pomylił ją z sąsiednią Palea Kameni.

Główne erupcje wulkanu w ciągu ostatnich 30 lat na Nea Kameni miały miejsce w latach 1707-23, 1866-70, 1925-28 i 1939-41. Wulkan po raz ostatni wybuchł w 1950 roku pozostawiając za sobą masy lawy dziś widniejące na wyspie. Przez cały czas Nea Kameni jest monitorowana przez naukowców z Instytutu Badań i Monitorowania Wulkanu Santorini (ISMOSAV).

 

WYCIECZKA NA WULKAN

Każdego dnia do Nea Kameni przybijają statki z turystami z Santorini. My także udaliśmy się na taką wycieczkę. Jej koszt to 20-26€, dodatkowo należy opłacić wejście na wulkan – 2,5€ – całość opłaty jest przeznaczana na rozwój stacji badawczej ISMOSAV.

Wyspa w sierpniu jest zupełnie jałowa. Do działających dziś stożków wulkanicznych prowadzi żwirowa ścieżka. Szczyt wulkanicznego krateru znajduje się na wysokości 130 metrów i można obejść go dookoła. Gdzieniegdzie widać otwory wentylacyjne siarki. Czuć również specyficzny zapach wydobywającego się dymu. Nea Kameni to miejsce wyjątkowo gorące. Spacer wysuszoną wyspą pokazuje jak nieograniczone są siły natury i jak jesteśmy od nich zależni jako ludzie.

Zdarzają się dni wzmożonej aktywności wulkanu – wówczas wycieczki nie są wpuszczane na wyspę. Wulkan, którego epicentrum stanowi Nea Kameni znajduje się 2km pod wodą morza egejskiego. Lawa, której wrzenie czują badanie znajduje się na głębokości 4 km poniżej poziomu morza.

 

PALEA KAMENI

Podczas wycieczki na wulkan udaliśmy się na siostrzaną wyspę Nea Kameni – Palea Kameni. Wyspa ta, podobnie jak inne w kalderze Santorini, jest wyspą wulkaniczną powstałą w skutek działalności sejsmicznej superwulkanu. Jest niezamieszkała i zupełnie jałowa. U niej podnóża znajduje się maleńki cykladzki kościółek obok którego położone są gorące źródła z wodami siarczanowymi. Średnia temperatura wody w tym miejscu wynosi 36°C. Kąpiele w źródłach mają ponoć dobry wpływ dla zdrowia ludzkiego.

 

Gorąco zachęcam do poczytania więcej o superwulkanie Santorini i innych 14 superwulkanach znajdujących się na Ziemii.