• Menu
  • Menu
Obraz pochodzi ze strony: https://www.klook.com/en-PH/activity/12131-christmas-market-munich/

MONACHIUM – BAWARSKA METROPOLIA

Monachium to ogromna metropolia, jedno z najczynniej działających miast w Niemczech. I chociaż cennych budynków i atrakcyjnych miejsc jest w nim co nie miara, to poprzez pęd mieszkańców i wszechobecny biznes ciężko wczuć się tu w atmosferę odpoczynku.

Położona nad rzeką Isar stolica Bawarii, słynie z pięknej architektury, bogatej tradycji i kultury oraz znanego na całym świecie festiwalu piwa Oktoberfest. Historia miasta sięga 1158 roku, kiedy to na polecenie Henryka Lwa został wybudowany most łączący dwie strony Isaru. Niecałe dwie dekady później miasto otrzymało prawa miejskie, zbudowano wówczas fortyfikacje. Od 1506 roku Monachium jest najważniejszym miastem zjednoczonej Bawarii. Stało się centrum polityki i rozwoju sztuki renesansu. Stanowiło także środek działań kontrreformacyjnych. W 1609 roku została założona Liga Katolicka.

Monachium stanowiło także ważny ośrodek podczas XX-wiecznych wojen światowych. To właśnie w Bawarii na popularności zyskiwała nazistowska partia polityczna Adolfa Hitlera.

Monachium ma wiele do zaoferowania turystom. Każdy znajdzie w mieście coś dla siebie. Najbardziej znane atrakcje to:

  • Altstadt (Stare Miasto) – którego centrum stanowi Marienplaz oraz przepiękny Neues Rathaus, w którego zegarze znajdują się ruchome rzeźby, katedra Frauenkirche o bliźniaczych wieżach nazywanych przez miejscowych „młynkami do soli i pieprzu”, które stanowią jeden z symboli Monachium
  • Pałace: Nymphenburg – letnia rezydencja Wittelsbachów oraz położony nieopodal Monachium (w gminie Oberschleissheim) Schleissheim składający się z trzech przepięknych budynków zapraszających do zwiedzania.
  • Posąg Bawarii w Schwanthalerhöhe
  • Muzeum Niemieckie – jedno z najstarszych i największych na świecie muzeów technicznych i naukowych, w muzeum znajduje się także obserwatorium astronomiczne i planetarium
  • Siedziba BMW wraz z ciekawym muzeum przedstawiającym historię marki i jej rozwój na przestrzeni lat.
  • Kunstareal w Maxvorstadt, który obejmuje 16 muzeów, 40 galerii i 7 szkół artystycznych – jednymi słowy „dla każdego coś miłego”

Jeżeli podczas wizyty w Monachium chcecie odwiedzać muzea to pamiętajcie, że zwiedzając w niedzielę oszczędzacie! Tego dnia bilety do: Pinakotheken, Museum Brandhorst, Bawarskiego Muzeum Narodowego i Glyptothek oraz Staatliche Antikensammlungen kosztują 1€! Większość bawarskich muzeów jest nieczynna w poniedziałki. Sprawdźcie to zawsze przed planowaną wycieczką na oficjalnych stronach internetowych ośrodków!

Podczas naszego pobytu w Monachium odbywały się jarmarki bożonarodzeniowe. Termin oczywiście nie był przypadkowy, ale  specjalnie dostosowany do tego, jednego z naszych ulubionych, wydarzenia w Niemczech! Pierwszy z nich odbywał się na Marienplaz – był to tradycyjny jarmark złożony z kilkudziesięciu kramików sprzedających głownie świąteczne bibeloty, grzane wino i przysmaki z całych Niemiec. Spacer w kierunku Sendlinger Tor pozwoli na dotarcie do tradycyjnych stoisk snycerskich. Urokliwą atrakcją tego regionu jest także Christkindltram – świąteczny tramwaj kursujący tylko podczas Adwentu. Co pół godziny odjeżdża on z Sendlinger Tor i jeździ do centrum miasta. Bilet na przejazd tym oryginalnym środkiem transportu kosztuje 1,50 €. Tramwaj jest przybrany w świąteczny sposób, można śpiewać w nim bożonarodzeniowe piosenki i pić grzane wino.

Drugi popularny jarmark odbywa się na Theresienwiese, a więc dokładnie w tym samym miejscu co coroczny festiwal piwa. Jarmark jest przeogromny! Można kupić tu zarówno prawdziwe bawarskie rękodzieło, jak i choinkowe bombki „made in China”. Nie wiem, czy to kwestia miejsca, czy wielkości jarmarku, ale nie zrobił na mnie najlepszego wrażenia. Zabrakło w nim atmosfery świąt i wszechobecnej radości z oczekiwania na Boże Narodzenie. W ramach jarmarku funkcjonuje tu dość duże wesołe miasteczko – raj dla najmłodszych.

Trzeci – najmniej znany, ale zdecydowanie najbardziej urokliwy jarmark odbywa się w pięknym monachijskim parku i nosi nazwę Chinesischer Turm. Jest to tradycyjny targ, pełen malowniczych świątecznych stoisk serwujących kulinarne pyszności z Niemiec i całego świata. Gwoździem programu jest tu oczywiście grzane wino! Jarmark w parku polecam szczególnie jeśli Bawarię przykrywa śnieżna pierzynka.

Wycieczka do Monachium to na pewno podróż na co najmniej kilka dni. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Najlepiej zaplanować ją podczas odbywających się w mieście licznych festiwali, by skosztować tutejszej kultury. Wyjazd do stolicy Bawarii można połączyć z wycieczką do wielu ciekawych miejsc leżących na terenie tego kraju. Jednym ze sposobów dostania się w tak ciekawe miejsca jak, zamek Neuschwanstein, zimowa stolica Niemiec – Garmisch-Partenkirchen czy pełne romantycznego uroku jezioro Chiemsee jest wykupienie karty Bayern-Ticket w ramach której można wybrać się na kolejową jednodniową wycieczkę z Monachium. Bilet jest ważny przez cały dzień w weekendy i święta oraz od 09:00 w dni powszednie. Kosztuje on 25€ za osobę kupującą go i 6€ za każdą dodatkową osobę (max 5 osób na jednym bilecie).