• Menu
  • Menu

Meksyk 6: Warto, czy nie warto wpaść z krótką wizytą do Meridy?

Merida – stolica Jukatanu, nie cieszy się najlepszą opinią w przewodnikach. Jest to miejsce raczej odradzane turystom. Czy słusznie? Według nas zdecydowanie nie!
Dla nas Merida to nie tylko stolica Jukatanu, ale też miejsce gdzie żyją najsympatyczniejsi ludzie w Meksyku
 Merida to duże miasto, w którym z dnia na dzień toczy się zwyczajne życie. Można tu podejrzeć różne zachowania mieszkańców Meksyku. Jest to także miejsce, gdzie żyje jedna z największych populacji Majów na Jukatanie. Majowie rządzą się tu swoimi prawami, mają nawet swój market, gdzie sprzedają rękodzieło. Jak mawiają „tylko autentyki – nic z Chin”. Jest to raczej sklep dla osób z mocno wypchanymi portfelami, jednak można potraktować go jako galerię. Nam szczególnie podobały się repliki znalezionych na wykopaliskach masek. Jeden ze sprzedawców towarzyszył nam w sklepie i opowiadał historię wybranych eksponatów – kolejny przejaw tego, jak sympatyczny są ludzie w Meksyku. Co do ludzi, w Meridzie niemal co krok ktoś zatrzymywał się żeby z nami pogadać: a to w restauracji, a to na ławeczce w parku, a to na skrzyżowaniu… Jeśli Meksyk kojarzy Wam się z bandą bandytów to musimy Was rozczarować – to miejsce przepełnione jest radosnymi, pełnymi serdeczności ludźmi!
Warto wejść do tutejszej katedry i pomyśleć o historii regionu…

Merida nie jest perełką architektoniczną. Warto jednak zatrzymać się przy głównym placu, by zobaczyć katedrę – jak na te, które wiedzieliśmy w Meksyku mocno Europejską, Casa de Montejo, którego fasadę zdobi płaskorzeźba ukazująca zwycięskich konkwistadorów i ratusz miejski. W mieście na uwagę zasługuje także ulica 60. Stoją przy niej prześcigające się w wyrafinowanej architekturze hacjendy.

W naszym odczuciu Merida to także stolica kulinarna Majów – wszystko jest pyszne!
Czy warto poświęcić czas, by zobaczyć stolicę Jukatanu? Według nas tak. Jest to sympatyczny przystanek w drodze do kolejnych prekolumbijskich ruin. W dodatku można spotkać się tu z życzliwością i kulturą współczesnych Majów. Wiecie, że w Meridzie 90% majańskich rodzin nie ma w domu łóżek? Wszyscy śpią w hamakach! Meksyk to naprawdę niesamowity kraj!