• Menu
  • Menu

KOTLINA KŁODZKA – CO ZOBACZYĆ?

Od dłuższego czasu siedzimy z Marcinem w domu (pewnie tak jak Wy wszyscy)… Zastanawiamy się, gdzie spędzimy tegoroczny urlop. Czy w ogóle będziemy mogli wyjść z domu? Kilka lat temu zastanawialiśmy się nad tym, które regiony Polski są nam najmniej znane. Chcieliśmy poznać nasz kraj nim ruszymy w daleką drogę. Okazało się, że mamy kilka miejsc, które widziało tylko jedno z nas. Jednym z nich była Kotlina Kłodzka, do której nigdy wcześniej nie trafiłam. Być może stanie się ona hitem tegorocznych wakacji.

Nie jest to region, który staje nam przed oczami na hasło TURYSTYKA W POLSCE. A szkoda, bo okazuje się być niezwykle ciekawy, nie tylko sanatoryjnie. Może nie jest to raj dla piechurów, którzy każdy dzień chcą spędzać w górach, na wspinaczce (im polecam Tatry – według mnie najpiękniejsze góry w kraju), ale dla tych, którzy chcą odpocząć, zobaczyć coś nowego, poszerzyć horyzonty.

Z taką myślą ruszyliśmy do Lądka Zdroju, który do tej pory kojarzył mi się jedynie z sanatoriami. Okazał się przyjemną miejscowością, pełną kwiatów i relaksującej atmosfery. Życie tu płynęło jakby wolniej niż w centralnej Polsce. Lądek Zdrój to dobre miejsce wypadowe na zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej.

Sama Kotlina Kłodzka to kraina geograficzna leżąca w Sudetach, w każdej strony otoczona górami. Są to: Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Wzgórza Ścinawskie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika. Daje to możliwość pieszych wycieczek i podziwiania pięknych krajobrazów (pod warunkiem dobrej widoczności, która podczas naszego pobytu była mocno ograniczona). Nam udało się wejść na Śnieżnik, Szczeliniec Wielki oraz przejść szlak Błędnych Skał. Szczególnie podobały mi się te ostatnie, pokazujące charakterystyczną dla Parku Narodowego Gór Stołowych rzeźbę terenu i budowę tutejszych skał. Ich formy przyjmują rozmaite kształty. To raj dla ludzi z wyobraźnią!

Udało się nam odwiedzić także Jaskinię Niedźwiedzią, która jest najdłuższą jaskinią w Sudetach. Jama znana jest z tego, że naukowcy odnaleźli tu szkielety pradawnych zwierząt. Niektóre z nich można obejrzeć w przyjaskiniowym muzeum. Jaskinia Niedźwiedzia jest popularnym miejscem wycieczek – warto zaopatrzyć się w bilety on-line.

Poza miejscami bogatymi naturalnie w okolicy Kotliny Kłodzkiej znajduje się kilka ciekawych miejsc. Są to między innymi: twierdza w Srebrnej Górze – do dziś pamiętam przewodnika, który kazał mi siadać na ośle służącym do karania więźniów…, miasto Kłodzko z ogromną twierdzą, Kaplica Czaszek w Czermnej, kopalnia złota w Złotym Stoku i miasta zdrojowe takie jak Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój, czy Kudowa Zdrój. Jednak moim ulubionym miejscem jest niepozorna kawiarnia w Nowej Rudzie – BIAŁA LOKOMOTYWA. Wierzcie mi, musicie spróbować tam kawy – nigdy przedtem, ani później nie piłam takiej dobrej!

Z Kotliny Kłodzkiej już tylko rzut beretem do Czech. Polecam z całego serca odwiedzenie Skalnego Miasta, a jeśli macie więcej czasu spędzenie weekendu w przepięknej Pradze.