• Menu
 • Menu
zdjęcie pochodzi ze strony: https://dziendobry.tvn.pl/a/karkonosze--szlaki-turystyczne-atrakcje-pogoda

KARKONOSZE

Karkonosze… jeśli już kiedykolwiek w życiu znudzą mi się Tatry to zostanę ich najwierniejszą fanką. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – z polskich gór są do nich najbardziej podobne!

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, leżące na granicy Polski i Czech. Właściwie przez cały Główny Grzbiet Karkonoszy rozciągający się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Okraj, biegnie granica kraju. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.), którą można zdobyć zarówno pieszo, jak i wyciągiem krzesełkowym – wersja dla leniwych. Leżący w górach Park Narodowy jest popularnym miejscem wycieczek dla miłośników trekkingu, ale także dla wielbicieli zwiedzania zabytków.

Zacznijmy od gór. Karkonosze są niezwykle zielone, pełne łąk, lasów iglastych i wystających gdzieniegdzie ostańców skalnych. Te ostatnie noszą w Karkonoszach nazwę skałek – najbardziej znaną z nich jest Pielgrzym. Poza nim ponad 150 form skalnych otrzymało tu imiona wiążące się z licznymi legendami. Elementem krajobrazu Karkonoszy są też kotły polodowcowe – powstały w następstwie ochłodzenie w plejstocenie wraz z jednoczesnym obniżeniem granicy wiecznego śniegu do wysokości 1000–1200 m n.p.m. Najbardziej znane z nich to Kotły Śnieżne leżące nieopodal Śnieżki. Spotkać można tu także malownicze wodospady: leżący nieopodal Szklarskiej Poręby – Wodospad Szklarki i najwyższy wodospad polskich Sudetów – Wodospad Kamieńczyka.

Z tym ostatnim związana jest legenda. Ponoć jego wody to łzy siedmiu rusałek opłakujących jedną z nich, Łabudkę, która poszukując swego ukochanego Kamieńczyka Bronisza zginęła w przepaści. Siostry wielokrotnie ostrzegały Rusałkę przed śmiertelnikiem, ale ona mimo przestróg oddała mu klejnoty, które miały posłużyć za zapłatę leczenia jego chorej matki. Gdy oblubieniec nie wracał, rusałka wyruszyła spod Łabskiego Szczytu, po drodze widząc Kamieńczyka. Pośliznęła się i spadła w przepaść. Zwiedzanie wodospadu jest płatne. Wiąże się z wypożyczeniem kasku, który ma chronić turystów przed spadającymi kamieniami – jest to duża atrakcja dla dzieci.

Wycieczka w Karkonosze to idealne rozwiązanie na tygodniowy (lub dłuższy urlop). Poniżej publikuję przykładowy plan wakacji w górach:

 • Dzień 1: Szklarska Poręba – Wodospad Szklarki
 • Dzień 2: Szklarska Poręba – Schronisko pod Łabskim Szczytem – Szrenica – Schronisko na Hali Szrenickiej – Wodospad Kamieńczyka

Na szczyt Szrenicy można dostać się pieszo, żółtym szlakiem turystycznym z miasta, szlakiem znad Wodospadu Kamieńczyka lub koleją linową – wersja dla leniwych. Szrenica jest drugim po Śnieżce, najbardziej znanym Polakom, szczytem polskich Karkonoszy.

 • Dzień 3: Szklarska PorębaSchronisko pod Łabskim Szczytem – Łabski Szczyt – Wielki Szyszak – Jagniątków
 • Dzień 4: Jagniątków – Przesieka – Droga Sudecka – Schronisko ODRODZENIE – Pielgrzymy – Świątynia Wang – Karpacz
 • Dzień 5: Karpacz – Droga na Śnieżkę – Wielki Staw – Kopa nad Moreną – Schronisko SAMOTNIA (Mały Staw) – Strzecha Akademicka – Łomnica – Karpacz

Powyższa trasa jest moją ulubioną w Karkonoszach – polecam! Widoki są tu niemalże wysokogórskie, a pogoda potrafi płatać niezłe figle – zabierzcie ze sobą ciepłe ubrania.

 • Dzień 6: Karpacz Orliek – czerwony szlak – Dom Śląski – Śnieżka – Schronisko nad Łomniczką – żółty szlak – Karpacz
 • Dzień 7: Karpacz – Schronisko na Przełęczy Okraj – Skalny Stół – Karpacz

Powyższy plan zakłada trekking z plecakiem między miastami. Mając do dyspozycji więcej czasu można założyć bardziej komfortowe warunki noclegowe, a tym samym przemieszczenie się między miastami samochodem lub koleją. Plan też nie zakłada w ogóle zwiedzania ciekawych miejsc, których w Karkonoszach i na Dolnym Śląsku jest mnóstwo.

Wpis ten dotyczyć miał Karkonoszy jako gór, ale uważam że będąc tutaj warto odwiedzić kilka bardzo ciekawych miejsc, które w mojej opinii są nierozerwalne z wyjazdem w tę część Polski.

W swojej percepcji zawsze rozdzielam wyjazd w Karkonosze na ten do Szklarskiej Poręby i do Karpacza. Robię to pewnie dlatego, że właśnie w taki sposób zwiedzałam ten region po raz pierwszy. Obydwa miasta są ciekawe i warte zobaczenia. Pierwsze kojarzy mi się jednoznacznie z muzeum kamieni szlachetnych, w którym największe wrażenie robiły na mnie przeogromne geody ametystów. Drugie, zdecydowanie z przepiękną Świątynią Wang, ewangelickim kościołem, który został tu przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii.

Obydwa miasta to doskonałe punkty wypadowe na jednodniowe wycieczki. Oto kilka pomysłów, co warto zobaczyć podczas wczasów w Karkonoszach:

 • Sztolnie w Kowarach, w których przewodnik opowie o wydobywanych w Karkonoszach kopalinach, a także wieloletnich kopalniach uranu, które były wykorzystywane przez Związek Radziecki
 • Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach – można tu zobaczyć maluteńkie kopie wszystkich najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska i zdecydować się, które chcecie zobaczyć w rzeczywistym rozmiarze
 • Zamek Czocha pełen ciekawych rozwiązań architektonicznych i dekoratorskich – mowa tu przede wszystkim o łóżku z zapadnią
 • malownicze ruiny zamków: np. Zamek Chojnik – najbardziej znane ruiny zamkowe Dolnego Śląska lub ruiny zamku na szczycie Wzgórza Grodna – Zamek Księcia Henryka
 • Zamek w Bolkowie, w którym do dzisiaj odbywają się kilka razy w roku turnieje rycerskie oraz koncerty muzyki gotyckiej
 • Zamek Książ, czyli „perła Śląska” – jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, a może i w całej Europie… Obiecuję, że już niedługo przeczytacie o nim więcej!

Zamki i pałace to znaki rozpoznawcze dla Dolnego Śląska, są niemal w każdej miejscowości i pozwalają turystom przenosić się w czasie, poczuć klimat średniowiecznych twierdz oraz barokowych posiadłości. Te najpiękniejsze są fragmentem Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców. Zdjęcia wszystkich zamków pochodzą ze strony karkonosze.pl, ponieważ zagubiłam gdzieś swoją kolekcję – oznacza to, że muszę odwiedzić te miejsca jeszcze raz, co zrobię z wielką chęcią!

Karkonosze i Dolny Śląsk to przepiękny region Polski, który chociaż raz w życiu trzeba odwiedzić. Można spędzić tu tydzień, dwa, a nawet i więcej… Znajdą tu „coś” dla siebie zarówno piechurzy, jak i miłośnicy zabytków, historii i kultury. Być może podczas najbliższych wakacji znajdziecie czas, by odwiedzić Karkonosze… Może znajdę go i ja…

Wszystkim, którzy wybierają się w Karkonosze polecam odwiedzenie strony internetowej: https://www.karkonosze.pl, na której znajdziecie mnóstwo ciekawych informacji o regionie. Mapy turystyczne możecie znaleźć tutaj.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi ze strony: https://dziendobry.tvn.pl/a/karkonosze–szlaki-turystyczne-atrakcje-pogoda.