• Menu
  • Menu

JEZIORO SZKODERSKIE

Jezioro Szkoderskie to największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim stanowiące nie tylko atrakcję turystyczną regionu, ale i schronienie dla wielu gatunków zwierząt, w tym niezwykle rzadko występujących w Europie pelikanów. Awifauna Jeziora obejmuje około 280 gatunków ptaków, co stanowi około połowę wszystkich gatunków występujących na Starym Kontynencie. 73 gatunki gniazdują tu na stałe, 18-ście jest jedynie przelotem (regularnie odwiedzają jezioro w czasie wiosennych i jesiennych przelotów), 45 gatunków ptaków regularnie zimuje na jeziorze, 12 regularnie spotyka się na jeziorze latem, lecz nie gniazdują w jego obrębie, a około 90 spotyka się  tu nieregularnie, zlatują się prawdopodobnie z sąsiednich terenów.

Jezioro Szkoderskie położone jest na granicy dwóch krajów – Czarnogóry i Albanii. Powstało w wyniku procesów krasowych. Powierzchnia jeziora wynosi około 360–550 km² (jest zmienna), z czego ponad niemal 70% należy do Czarnogóry. Długość jeziora to 48 km, natomiast jego szerokość wynosi do 25 km. Średnia głębokość zbiornika to 7 – 10 metrów, w najgłębszym miejscu wynosi 44 m.

Wycieczka nad jezioro Szkoderskie to jedna z ciekawszych propozycji Czarnogóry. Jest tu bardzo zielono, czuje się bliskość natury, która zachęca do kontaktu. Najlepszym sposobem na spędzenie tu czasu jest wynajęcie łodzi i eksplorowanie najatrakcyjniejszych zakątków jeziora. Wejście na łódź kosztuje 4€ od osoby, do tego naliczane jest kolejne 4€ za bilet do Parku Narodowego. Rejs, w zależności od kapitana, trwa około 2 godzin. Podczas wycieczki można nacieszyć oczy widokiem wystających ponad taflę wody wysepek porośniętych zieloną roślinnością. W wodzie pływają ptaki, które co jakiś czas zaplątują się w lilie wodne… Wszystko wygląda jak z bajki!

W okolicy Jeziora Szkoderskiego uważajcie na naciągaczy. Najlepiej od razu pytajcie kapitana statku o cenę rejsu i co w sobie zawiera. Lokalna ludność zorientowała się, że jezioro jest skarbem turystycznym i chce zarobić na nim jak najwięcej. Słyszałam, że ktoś za taki sam rejs jak nasz wydał 10€ + opłata za bilet wstępu na teren Parku Narodowego. Dał się nabić w butelkę – szkoda!

Informacje praktyczne:

  • Wycieczkę po Jeziorze Szkoderskim najlepiej rozpocząć w Virpazarze (po stronie Czarnogórskiej) lub w Szkodrze (po stronie Albańskiej)
  • Cena wstępu na teren Parku Narodowego to 4€
  • Cena za rejs łodzią wynosi 4€/os. Wynajmując całą łódkę dla rodziny można się targować. Pamiętajcie, by nie dać się oszukać!
  • Rejs po jeziorze trwa ponad 2 godziny.