• Menu
  • Menu

JEZIORO GARDA – CO ZOBACZYĆ?

Jezioro Garda to największe z włoskich jezior leżące w pół drogi między Wenecją, a Mediolanem. Otoczone w dużej mierze górami, które zimą otulone są śniegiem. To jedno z miejsc, które bez wyraźnego powodu zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Czas płynie tu jakby wolniej, leniwiej, a tiramisu z kawą smakuje jak nigdzie indziej we Włoszech. To doskonałe miejsce zarówno na jednodniowy wypad, jak i na kilkudniowe wakacje.

Wokół jeziora Garda znajdują się ciekawe miasteczka i kurorty wypoczynkowe. Panuje tu łagodny klimat z roślinnością śródziemnomorską, która przepięknie wkomponowuje się w panoramę gór. Jak dziś pamiętam, jakie wielkie wrażenie zrobiły na mnie palmy rosnące w Riva del Garda w zestawieniu  z ośnieżonymi szczytami pobliskich gór. Można tu podjąć nie tylko aktywność fizyczną (spacery, kajaki, żaglówki), a także zwiedzić historyczne centra miast. Poniżej po krótce opiszę miejsca, które odwiedziłam nad jeziorem Garda.

RIVA DEL GARDA

Miejscowość położona na północnym skraju jeziora Garda. Cechuje ją górska atmosfera i alpejskie widoki. To właśnie tu śródziemnomorski klimat przepięknie łączy się ze strzelistymi szczytami. W  wakacyjnym Riva del Garda zamienia się w popularny kurort, licznie odwiedzany przez turystów. Znaleźć tu można hotele i restauracje na każdą kieszeń, a także plaże miejskie. Poza sezonem jest to ciche i spokojne miasteczko. Z tutejszego portu można popłynąć statkiem do innych miast leżących nad jeziorem Garda.

Atrakcję turystyczną w Riva del Garda stanowi średniowieczna twierdza rodu Scaligieri, a także bramy miejskie z XI i XIII wieku. Ozdobą miasta jest XIII-wieczna dzwonnica miejska zlokalizowana na placu portowym. Miasto robi dobre wrażenie, można tu odpocząć szczególnie poza wysokim sezonem.

MALCESINE

Malcesine to moje ulubione miasteczko nad jeziorem Garda położone w jego północno – zachodniej części. W mojej ocenie jest to najpiękniejszy fragment jeziora! Tafla jeziora odbija w sobie wysokie alpejskie szczyty, na których tle zielenią się palmy!

Malcesine – niezwykle klimatyczne, z urokliwą starówką, nad którą góruje zamek Scaliger. W mieście pełno turystów, którzy rządni są wakacyjnych wrażeń. Wiąże się to z utrudnieniami w ruchu drogowym – znalezienie wolnego miejsca parkingowego to prawdziwy wyczyn! Z drugiej strony z łatwością można znaleźć tu kawiarnie i restauracje serwujące prawdziwe pyszności, a także mnóstwo sklepów z winem i pamiątkami. Pamiętajcie, im dalej od centrum tym niższe ceny!

Jeśli o sam zamek chodzi to jego zwiedzanie uważam za punkt obowiązkowy pobytu w Malcesine. Poza przepięknymi widokami z murów i wieży, które zostaną w pamięci na długo, można zetknąć się tu z ciekawą historią. Sposób jej prezentowania jest niezwykle interesujący i zachęcający. Pierwszy zamek stanął w tym miejscu w XIII wieku. Jego funkcją była obrona regionu. W kolejnych wiekach wartownia była powiększana i przebudowywana. Rozwoju dokonali tu także Austriacy, który władali północą Włoch – stworzyli w Malcesine ważny strategicznie garnizon wojskowy. Po odzyskaniu terenów  budowla uznana została za włoski zabytek narodowy. Dziś w zamku znajduje się muzeum historyczne, a także ciekawe muzeum historii naturalnej – jedno z największych zaskoczeń wyjazdu – które w pomysłowy sposób prezentuje dzieje regionu, a także jego faunę i florę.

W Malcesine znajduje się kolejka na Monte Baldo, która w kilkanaście minut wwozi turystów na jeden ze szczytów pasma górskiego. Pokonuje się wówczas wysokość ponad 1800 metrów! Widoki z wagonika są niesamowite, a sam przejazd jest przygodą. Dlaczego? Otóż, kolejka na Monte Baldo jest pierwszą, której wagoniki obracają się wokół własnej osi, co pozwala zobaczyć krajobrazy z każdej strony! Najpiękniejszy widok roztacza się ze szczytu. Z jednej strony widać jezioro Garda, z drugiej alpejskie szczyty. Nie wiadomo na czym dłużej zawiesić wzrok. Warto przejść na punkt widokowy, z którego można zobaczyć niemal całą północną część jeziora Garda. Z okolic kolejki górskiej początek bierze wiele szlaków trekkingowych – nie lada gradka dla miłośników górskich przechadzek. Ci bardziej leniwi też znajdą coś dla siebie – restaurację z pięknym tarasem widokowym.

 SANTUARIO DELLA MADONNA DELLA CORONA

Nieopodal jeziora Garda, w masywie Monte Baldo znajduje się wyjątkowe miejsce. Prezentuje się przepięknie z prowadzącego do niego szlaku, a także wewnątrz świątyni. Mowa o Santuario della Madonna della Corona – kościele rzymskokatolickim zbudowanym z użyciem naturalnej skały górskiej. W bazylice znajduje się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, do której przybywają pielgrzymi. Odwzorowano tu także święte schody, które św. Helena miała przywieźć z Jerozolimy do Rzymu. Santuario della Madonna della Corona to miejsce warte uwagi każdego, nie tylko wiernych. Jego położenie budzi podziw, tak samo jak pomysłowość architektów.

Idąc do bazyliki mija się kolejne stacje Drogi Krzyżowej. W mojej ocenie to niezwykle ciekawy sposób prezentacji Męki Pańskiej zmuszający do myślenia. To doskonały wstęp poprzedzający wizytę w  Santuario della Madonna della Corona, które uchodzi za centrum medytacji i spokoju.

LAZISE

Lazise to kolejne wyjątkowe miasto położone w rejonie jeziora Garda. Jego zabytkowa część znajduje się wewnątrz średniowiecznych murów starego miasta z XIV wieku. Nad nim góruje wyjątkowo dobrze zachowany zamek. Jego historia zaczęła się w IX wieku. Na przestrzeni dziejów był wielokrotnie rozbudowywany i modyfikowany. Dziś jest kwadratową budowlą o pięciu wieżach, która przywozi nam w wyobraźni średniowieczne historie o rycerzach i zdobywcach. Widok ten to natchnienie dla artystów, którzy w pogodne dni rozstawiają się tu ze swoimi sztalugami.

Tuż obok zamku w starówkę wbija się malowniczy port, dzięki któremu Lazise jest nazywane „Wenecją nad Gardą”. Nazwa ta to w mojej ocenie lekka przesada, natomiast miastu nie można odmówić uroku! Poza zamkiem, w centrum znajduje się plac V. Emanuele w pobliżu którego można usiąść w licznych restauracjach i kawiarniach. Atrakcją jest także kościół św. Mikołaja, którego wieża jest nieodłącznym elementem pocztówki z portu w Lazise.

Podsumowując, miasto jest jedną z lepszych baz hotelowych i gastronomicznych na południowym – wschodzie jeziora Garda. Urzeka wyjątkową atmosferą i pięknymi zabudowaniami. Pod każdym względem, w mojej opinii, bije na głowę leżące nieopodal miasta Garda i Bardolino.

SIRMIONE

Sirmione to miejscowość położona na południowym skraju jeziora Garda, na wysuniętym w głąb jeziora wąskim półwyspie. Już sama droga do miasteczka jest ciekawa – z każdej strony widać pobłyskujące od słońca lustro jeziora. Niezwykła jest także tutejsza atmosfera – z jednej strony Sirmione w sezonie zamienia się w popularny kurort dla plażowiczów, pełen luksusowych hoteli i restauracji, z drugiej – poza sezonem, to ciche i spokojne miasto z zabytkowym zamkiem i Starówką. Niezależnie od momentu przyjazdu – Sirmione zachwyca widokami.

Zwiedzanie historycznego centrum miasta rozpoczyna się wraz z przekroczeniem bramy. Od razu, po prawej stronie widnieje zamek Scaligerich. Jego budowa rozpoczęła się w 1277 roku. Wzniesiono wówczas trzy narożne wieże. Zamek strzegł wejścia do centrum miasta, które ze wszystkich stron otoczone było jeziorem Garda. Wejście na jedną z wież jest możliwe podczas wycieczki po zamku (opłata za bilet jest symboliczna). Daje to gwarancję jednych z najpiękniejszych widoków na jezioro Garda i samo Sirmione.

Po wyjściu z zamku warto udać się na starówkę. Można odkryć w niej wiele malowniczych zaułków, pobłądzić wśród zieleni i znaleźć swoje miejsce na jednej z plaż rozlokowanych wzdłuż jeziora. Stare Miasto to także najlepsze miejsce, by znaleźć cukiernię z pysznym tiramisu lub jeden z małych butików proponujących lokalne rzemiosło. Starówka dysponuje zabytkami takimi jak: kościół św. Anny z XV wieku, kościół św. Piotra w Mavino stojący w najwyższym punkcie cypla z VIII wieku, po odbudowie w XIII wieku, w stylu romańskim, Piazza Carducci oraz znajdujący się przy nim XVII-wieczny pałac, który do niedawna należał do sławnej śpiewaczki operowej – Marii Callas oraz Grotte di Catullo – kompleks archeologiczny.

 

Przede mną wciąż większa część zachodniej części jeziora Garda. Jestem pewna, że niedługo tam pojadę, ponieważ traktuję ten rejon z wyjątkową sympatią. Tymczasem dzielę się kilkoma linkami, które mogą się Wam przydać podczas pobytu w okolicy:

Ponad to zachęcam do korzystania z aplikacji TripAdvisor, gdzie można dowiedzieć się o najlepszych restauracjach, hotelach i atrakcjach w regionie. To jedno z moich ulubionych źródeł wiedzy o świcie!