• Menu
 • Menu

JARMARKI BOŻONARODZENIOWE – DLACZEGO WARTO?

Chociaż dopiero rozpoczął się listopad to powoli w naszych myślach (i okolicznych marketach) pojawiają się Święta Bożego Narodzenia. Wraz z nimi przemykają co rusz świąteczne piosenki i pomysły na kolejne prezenty.  I chociaż czasu jeszcze pod dostatkiem, to pojawia się pytanie: czym są jarmarki bożonarodzeniowe i czy warto się na nie udać?

Otóż, tradycja bożonarodzeniowych jarmarków pochodzi z Austrii i Niemiec. Odbywają się one tam już od XIII wieku! Na samym początku, targi były jednodniowe i dawały możliwość zakupu wszystkiego, co potrzebne do dobrych Świąt. Z biegiem czasu stawały się dłuższe i atrakcyjniejsze. Produkty pierwszej potrzeby zaczęły być zastępowane przez lokalne rękodzieło, sklepiki z prezentami i kioski z grzanym winem. Najstarszy z jarmarków ma miejsce w Wiedniu. Odbywa się w stolicy Austrii już od 1294 roku. Drugim najsłynniejszym i jednym z najstarszych jarmarków jest ten organizowany w Dreźnie. Jego tradycja ma ponad 600 lat! Co ciekawe, już podczas pierwszego udokumentowanego targu – w 1434 roku – w Dreźnie sprzedawano strucle. To od nich pochodzi wciąż używana nazwa jarmarku – Streizelmarkt.

Dzisiaj niemal każde niemieckie i austriackie miasto ma swój jarmark bożonarodzeniowy. Niektóre są bardzo skromne i ograniczają się do kliku kiosków z jedzeniem i piciem, inne rozprzestrzeniają się na całe miasta zajmując ich place i ulice, tworząc całe świąteczne wioski. Wszystkie jarmarki łączy jednak  rodzinna atmosfera, wspólna zabawa oraz oczekiwanie na Boże Narodzenie. Aktualnie, jarmarki bożonarodzeniowe to nie tylko germańska tradycja. Można je spotkać w wielu innych krajach. Jednak te najpiękniejsze, największe i najbardziej klimatyczne znajdziemy w Niemczech.

Jednym z najbardziej popularnych jarmarków jest ten organizowany w centrum Wiednia. Plac pod Ratuszem zamienia się wówczas w bożonarodzeniowe miasteczko, w którym można kupić niemalże wszystko. Zakupom i zabawie wtórują dźwięki kolęd i odbywających się koncertów świątecznych. Nie lada atrakcją jest także lodowisko stworzone specjalnie na potrzeby jarmarku z wylanych wodą alejek w parku. Innymi austriackimi miastami, które kultywują tradycję adwentowych jarmarków są Salzburg i Innsbruck. W każdym z nich uroku maleńkim bożonarodzeniowym wioskom dodają otaczające je ośnieżone szczyty gór. Atmosfera jest tu niepodrabialna!

Nie trzeba wyjeżdżać daleko, by trawić na jeden z największych i najciekawszych jarmarków. Odbywa się on w Pradze. Trwa przez  cały adwent i jest kontynuowany aż do Święta Trzech Króli! Podobnie jak w innych miastach można zakupić tu lokalne rękodzieło i świąteczne pyszności. Pod Ratuszem rozstawiona zostaje scena, na której przez cały okres jarmarkowy, odbywają się liczne koncerty i przedstawienia. Duży jarmark ma także miejsce w Strasburgu. Uroku dodaje mu przepiękna scenografia alzackiego miasta oraz kulturowo-kulinarne połączenie tradycji francuskich i niemieckich. Francja od wielu lat kultywuje z ogromnym sukcesem jarmarczną tradycję adwentową. Także w Paryżu można wziąć dziś udział w ogromnym bożonarodzeniowym festiwalu. Nieco inaczej, zabawa odbywa się każdego roku w Brukseli. Liczne kioski i sklepiki otwierają się na Grand Place’u u stóp koronkowego Ratusza. Inność jarmarku widoczna jest w sprzedawanych produktach. W Brukseli króluje bowiem czekolada! Grzechem jest jednak nie spróbować gorących napojów alkoholowych, takich jak grzane wino nazywane tu: glögg czy glühwein.

Coraz częściej jarmarki bożonarodzeniowe pojawiają się w Polsce. Jeden z nich – we Wrocławiu ma całkiem długą tradycję. Pierwsze wzmianki o funkcjonującym przed Świętami targu pochodzą z XVI wieku. Początkowo odbywał się on na Rynku. W późniejszych latach został przeniesiony na Nowy Targ. Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy miał wiele lat przerwy, ale dziś wraca w znakomitej formie. Charakterystycznym miejscem jest tu wiatrak z trzykondygnacyjną szopką, który powstał na zamówienie w Niemczech. Być może był to doskonały sposób na znalezienie ducha wesołych świąt?

Również Kraków od wielu lat zaprasza gości na przedświąteczną zabawę. Jej clue jest doroczny konkurs szopek bożonarodzeniowych, które przy dobrych warunkach pogodowych są prezentowane na Rynku Głównym. Podobnie, jak w niemieckich i austriackich miasteczkach, w Krakowie otwierane są liczne kioski z przekąskami i produktami świątecznymi. Jarmarki bożonarodzeniowe organizowane są także w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku i wielu innych, mniejszych miejscowościach. Najważniejsze jest w nich nie to, by najeść się do syta i kupić najpiękniejszą bombkę na zbliżające się Święta, ale by spędzić czas z bliskimi, cieszyć się i odnaleźć w sobie „dziecko” oczekujące na przyjście Świąt Bożego Narodzenia.

Poniżej zamieszczam listę kilku jarmarków, które warto odwiedzić:

 • Christkindelsmärik w Strasburgu
 • Christkindlmarkt w Salzburgu
 • Gendarmenmarkt w Berlinie
 • Hafen-Weihnachtsmarkt w Kolonii
 • Hojbroplads w Kopenhadze
 • jarmark bożonarodzeniowy Brussels Winter Wonders
 • jarmark bożonarodzeniowy w Dortmundzie
 • jarmark bożonarodzeniowy w Pradze
 • jarmark bożonarodzeniowy w Tallinie
 • jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu
 • jarmarki bożonarodzeniowe w Innsbrucku
 • Nuremberg Christkindlesmarkt w Norymberdze
 • Striezelmarkt w Dreźnie
 • Weihnachtsmarkt w Wiedniu

Terminów i atrakcji odbywających się na poszczególnych jarmarkach poszukajcie TUTAJ.