• Menu
  • Menu

CZARNOGÓRA – CO DO ZAOFEROWANIA MA TEN MAŁY KRAJ?

Czarnogóra to piękny kraj będący doskonałą alternatywą dla wczasów w Chorwacji, którą zna już niemal każdy Polak. To wciąż nieodkryte zabytki, które położone są w bardzo atrakcyjnych okolicznościach przyrody. Czarnogóra zaprasza nie tylko widokami, ale także smakiem tutejszych potraw i przyjazną naturą tubylców.

Przez wiele lat wyjeżdżaliśmy z Rodzicami do Chorwacji. Była ona gwarantem pięknej pogody i licznych zabytków wartych uwagi, a także nieco innych okoliczności kulturowych. Z roku na rok ulegała ona europeizacji i chociaż pozostawała bliska naszym sercom to traciła swój wyjątkowy charakter. Lekko zniechęceni rosnącą komercjalizacją Chorwacji ruszyliśmy na południe poszukując prawdziwych Bałkanów. Na naszej drodze pojawiła się Czarnogóra – niewielki, ale przepiękny kraj. Z jednej strony otoczona jest wodami Morza Adriatyckiego, z drugiej zaś górami. Krajobrazy są wyjątkowe. Tak samo jak charakter kraju, w którym nie ma może wyszukanych hoteli, a drogi pozostawiają wiele do życzenia, ale jest za to wyjątkowa atmosfera i wielka życzliwość ludzi. Właśnie tego szukaliśmy!

Historia Czarnogóry rozpoczyna swój bieg podczas panowania na tych ziemiach iliryjskiego plemienia Dokleatów. Przez wiele lat kraina pozostawała w rękach Cesarstwa Rzymskiego, a po jego rozpadzie znalazła się w strefie wpływów Bizancjum. Czasy te pozostawiły po sobie ślady do dzisiaj chociażby w zabytkowej architekturze. W VI wieku na terenach Czarnogóry osiedlili się Słowianie – Dukljanie. Od 1170 roku dzieliła ona historię z Serbią, z którą współtworzyła duże Królestwo. Lata 1498–1499 to kolejny historyczny przewrót w Czarnogórze – prawie całą podbili Turcy Osmańscy (z wyjątkiem wysokogórskich terenów, na których powstało maleńkie autonomiczne państwo). Walka z Turkami przybliżała kraj do Rosji, z którą nawiązała liczne kontakty polityczne i gospodarcze. Rządzący w na przełomie XVIII i XIX wieku Piotr I Petrowić-Niegosz oswobodził Czarnogórę spod władzy tureckiej. W 1796 roku pokonał pod Krusze armię Mahmuda Buszatlje – paszy skadarskiego. Od tej pory rozpoczęła się walka o wolną i niepodległą Czarnogórę. Rok 1855 przyniósł powstanie pierwszej konstytucji Czarnogóry. Nie zakończyło to jednak licznych konfliktów z Turcją, która wielokrotnie napadała ziemie czarnogórskie. Po pierwszej wojnie światowej Czarnogóra weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, które przekształciło się w kolejnych latach w Królestwo Jugosławii. W 2003 roku Związkowa Republika Jugosławii przekształcona została w luźniejszy związek pod nazwą Serbia i Czarnogóra, a w 2006 roku odzyskała pełną suwerenność.

Lata przemian stworzyły wyjątkową historię Czarnogóry, która odcisnęła się na tradycji i kulturze kraju. Mimo przystąpienia do wielu organizacji pozostała ona sobą i reprezentuje swoją oryginalność coraz liczniejszej grupie turystów, odwiedzających każdego roku atrakcje turystyczne kraju. Jedną z nich jest Zatoka Kotorska z malowniczym Kotorem, w którym czas zatrzymał się w wiekach średnich. Otula go położony najdalej na południe fiord Europy, który przypomina nieco te, które znaleźć można w Skandynawii. Inne topowe miejsca Czarnogóry to Stary Bar – miejscowość pełna ruin z czasów panowania Cesarstwa Rzymskiego, Budva – kurort turystyczny z doskonale zachowaną cytadelą, Jezioro Szkoderskie na granicy z Albanią i muzułmański Ulcinj. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, a atrakcji nie brakuje. Wszystkiemu towarzyszy uprzejmość lokalnej ludności i możliwość podejrzenia ich codziennego życia. Szczególnie polecam, jeśli będziecie mieli okazję, wzięcie udziału w tanecznym przyjęciu w Czarnogórze. Tutejsza muzyka folklorystyczna opiera się na metrum 7/8, co wyróżnia ją spośród muzyki europejskiej (jesteśmy przyzwyczajeni do utworów zbudowanych w metrum 3/4 i 4/4). Czarnogórcy tańczą w kołach nazywanych „hora”, wykonują szereg ruchów powtarzanych co odpowiednią frazę, schematycznych ale wcale nie łatwych. Zarówno obserwacja, jak i udział w tańcu robi niesamowite wrażenie.

Informacje praktyczne:

  • Jednostką monetarną w Czarnogórze jest euro ( 1€ to około 4,3 zł)
  • Stolicą kraju jest położona wśród gór Podgorica.
  • Dominującą religią jest prawosławie, chcąc wejść do którejś ze świątyń należy pamiętać o stosownym stroju zakrywającym ramiona i kolana. Czasami kobiety mogą zostać poproszone o zasłonięcie włosów.
  • Czarnogóra leży w tej samej strefie czasowej co Polska (UTC +1)

Z doświadczenia:

  • Na 12-sto dniowy wyjazd do Czarnogóry przeznaczyliśmy budżet 2 000zł na osobę, co wystarczyło na dostatnie życie i zwiedzenie wybranych zabytków. Kraj ten jest sporo tańszy niż granicząca z nim Chorwacja.
  • Najlepszy dojazd do Czarnogóry to naszym zdaniem droga przez: Czechy, Austrię, Słowenię, Chorwację oraz Bośnię i Hercegowinę. W części tych krajów obowiązują winiety, w innych opłaty drogowe. Można je zakupić w wybranych punktach infrastruktury drogowej, np. na stajach benzynowych lub przez Internet. Aktualne ceny winiet drogowych można sprawdzić tutaj: https://www.pzmtravel.com.pl/informacja-o-oplatach-drogowych.html.
  • Na czarnogórskich drogach istnieje wiele ograniczeń prędkości, brakuje tu autostrad i tras szybkiego ruchu. Dodatkowo niemal każdy wjazd do miasta jest strzeżony przez policję, która wystawia mandaty kierowcom przekraczającym prędkość – mało to przyjazne turystyce. Trzeba uważać!
  • Czarnogóra nie należy do strefy Schengen, stąd należy spodziewać się kontroli granicznych na przejściu z Chorwacją. Zdarza się, że sprawdzane są nie tylko paszporty, ale i bagaże.

Czarnogóra to piękny kraj będący doskonałą alternatywą dla wczasów w Chorwacji, którą zna już niemal każdy Polak. To wciąż nieodkryte zabytki, które położone są w bardzo atrakcyjnych okolicznościach przyrody. Czarnogóra zaprasza nie tylko widokami, ale także smakiem tutejszych potraw i przyjazną naturą tubylców. Jestem przekonana, że jeśli wybierzecie się na wakacje w tym kraju będziecie zadowoleni. A w portfelu pozostanie kilka euro na kolejny wyjazd…