• Menu
  • Menu

CYKLADY – TOP 10 RZECZY DO ZROBIENIA

Ostatnie dwa miesiące na moim blogu upłynęły pod znakiem Grecji. Większość wpisów poświęcona była Cykladom – pełnym uroku wyspom położonym na Morzu Egejskim. Mają one w sobie coś niepodrabialnego. Z jednej strony można odnaleźć tu błogi spokój, z drugiej iść na niezwykle głośną imprezę. Mogą być bardzo ekstrawaganckie i ekskluzywne, a także zupełnie proste, tradycyjne.

Lecąc na Cyklady stworzyliśmy listę 10 rzeczy, które chcemy zrobić. Udało się nam ją zrealizować i dziś wiemy, że był to prawdziwy strzał w dziesiątkę!

1. Rejs w miejsce niedostępne od strony lądu

Cyklady pełne są zatoczek i pięknych plaż, na które nie ma dojazdu od strony lądu. Aby się do nich dostać trzeba wynająć łódź i ruszyć w rejs. Spełniliśmy to marzenie podczas pobytu na wyspie Milos, kiedy ruszyliśmy na podbój atrakcji numer 1 – Kleftiko.

 

2. Trekking na wulkan

Cyklady to wyspy pochodzenia wulkanicznego. Będąc na Santorini udaliśmy się na wycieczkę na  wyspę Nea Kameni, po której środku znajduje się wciąż aktywny wulkan. Siarczane wywiewy i wszechobecny zapach wulkanu robą wrażenie!

 

3. Zachód słońca w Oia

Santorini jednoznacznie kojarzy się Wam z białymi domkami leżącymi nad kalderą Santorini? Oczywiście najpiękniej wygląda podczas zachodu słońca. Ten świetlny spektakl najlepiej oglądać w miejscowości Oia położonej na skraju wyspy.

 

4. Odpoczynek na kolorowych plażach

Wulkaniczne pochodzenie zapewniło Cykladom kolorowe piaski na plażach. Część z nich jest zupełnie czarna, tak jak np. na Kamari Beach, inne są czerwone np. tuż obok miejscowości Akrotiri lub zupełnie białe jak Sarakiniko na wyspie Milos. Niektóre z Cyklad szczycą się także pięknymi piaszczystymi plażami – my odnaleźliśmy je na wyspie Mykonos.

 

5. Dzień na quadzie

Ten punkt naszego planu wynikał z naszych wspomnień z wyjazdu na Kretę. Podczas ów wakacji okolice Heraklionu i Malii zwiedzaliśmy na quadzie – było świetnie! Ten środek transportu okazał się także strzałem w dziesiątkę podczas zwiedzania wyspy Milos.

6. Pocztówkowe zdjęcia z niebieskimi kopułami kościołów

Znacie te obrazki z Grecki, w których śnieżna biel domków kontrastuje z niebieskimi kopułami tamtejszych kościołów? Zdecydowanie na żywo robią jeszcze większe wrażenie!

 

7. Zwiedzanie okolicy

Jeśli ktoś powiedział Wam, że na Cykladach nie ma co robić i że można tu tylko plażować to ZUPEŁNIE nie miał racji. Każda z wysp może poszczycić się swoją historią, ciekawymi muzeami i pozostałościami po kulturze antycznej. Szczególnie ciekawe są wykopaliska na wyspie Milos, gdzie znaleziono słynny posąg Wens z Milo, który dziś prezentowany jest w paryskim Luwrze.

 

8. Lokalna kuchnia

Grecka kuchnia to dla mnie jeden z powodów, dla których co jakiś czas muszę odwiedzić ten kraj. To połączenie kuchni śródziemnomorskiej i orientalnej, z czego wynika oryginalny smak greckich potraw. Lista moich ulubionych nie ma końca, ale wśród nich wymienić trzeba: suvlaki, mussakę, gemistę, saganaki, kleftiko… a dla miłośników słodkości – baklawę.

 

9. Wyśmienite wino

W Grecji każda kolacja kończy się winem. W różnych regionach króluje inny rodzaj tego szlachetnego trunku. Na Santorini winorośl uprawiana jest w oryginalny sposób, co powoduje że tamtejsze wino smakuje inaczej niż z każdego innego zakątka świata – trzeba go spróbować!

 

10. Owoce prosto z sadu

Uwielbiamy polskie owoce, zajadamy się jabłkami, gruszkami, truskawkami… Jadąc jednak do krajów, w których uprawiane są melony, arbuzy i figi zajadamy się nimi na potęgę! Każdy jest wygrzany słońcem, soczysty i słodki… A najlepiej smakują te prosto z krzaczka lub drzewa!

 

Zapewne każdy z Was ma swoją listę „to do” na wakacjach. Trzymam kciuki byście zawsze realizowali swoje plany i byli z tego co najmniej tak zadowoleni, jak my z wizyty na Cykladach!