• Menu
  • Menu

BERLIN NA WEEKEND

Berlin – stolica naszego zachodniego sąsiada, to bardzo atrakcyjne turystycznie miasto. I chociaż nie przychodzi nam do głowy, jako jedno z najpiękniejszych miejsc do zobaczenia w Europie to jednak kusi różnorakimi atrakcjami.

Na początek kilka historycznych faktów z dziejów Berlina:

Tereny zajmowane dziś przez niemiecką stolicę były zamieszkiwane prawdopodobnie już w epoce brązu. Ludy germańskie pojawiły się tam w czasie wielkiej migracji z okresu ok. XIII-XII wieku p.n.e. Od ich wędrówek rozpoczęła się era rozwoju dzisiejszych terytoriów niemieckich, napływali tu między innymi Szwabowie (zamieszkujący dziś Badenię-Wirtembergię), Teutonowie, czy słowiańscy Lucice. To właśnie ci ostatni założyli na terenie dzisiejszego Berlina gród o nazwie Kopanica, który do dziś jest jedną z dzielnic miasta.

W pierwszej połowie XII wieku do okolic dzisiejszego Berlina granicę polskich wpływów przesunął książę Polski Bolesław III Krzywousty. Kopanica pozostawała pod polskimi wpływami do lat 50-siątych XII wieku. W drugiej połowie tegoż wieku dzisiejszy Berlin znalazł się w granicach Marchii Brandenburskiej, później poddany był w pełni kolonizacji niemieckiej, głównie za sprawą Saksonii oraz terenów dzisiejszej Holandii. Kolejne lata przyniosły wojny z Czechami, tak więc gród przechodził z rąk do rąk. W latach 1443–1451 wzniesiono tu zamek, by od tego czasu Berlin mógł stać się rezydencją brandenburskich margrabiów i elektorów.  W tym okresie nastąpił rozwój miasta, które stale zwiększało swoją powierzchnię. W XVI i XVII wieku Berlin stał się atrakcyjny dla imigrantów, szczególnie z terenów dzisiejszej Francji, Czech i Polski. Szczególnie istotny dla miasta był rok 1688, kiedy to w wyniku połączenia ze sobą pięciu sąsiadujących miast, utworzono Wielki Berlin liczący wówczas 56 000 mieszkańców.

Rok 1701 to kolejna ważna data dla Berlina – został stolicą nowo utworzonego Królestwa Prus. W latach 1701–1705 hugenoci wybudowali Katedrę Francuską. W 1708 wzniesiono Katedrę Niemiecką, która do dziś zdobi stolicę Niemiec. Ludność przybywała do miasta, które już na koniec wieku potroiło swoją liczebność. Berlin rozbudowywał się, powstał m. in. Królewski Teatr Dworski, Brama Brandenburska, która stanowi jeden z symboli miasta. W 1806 został zajęty przez Napoleona.

W XIX wieku w Berlinie funkcjonowały rozmaite organizacje polskie: w 1818 powstały studencki Związek Przyjacielski oraz Stowarzyszenie Polskie, w 1819 Związek Polski, w 1869 Towarzystwo Naukowe Akademików Polskich w Berlinie. Było to miejsce pełne kontrastów: rewolucji, azylu i miejsca egzekucji dla powstańców. W 1871 miasto zostało stolicą zjednoczonych Niemiec – jako cesarstwa. Stołeczną funkcję zachował do dziś, będąc następnie stolicą Republiki Weimarskiej, III Rzeszy, Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Republiki Federalnej Niemiec.

Berlin, położony całkiem niedaleko zachodniej granicy Polski to doskonałe miejsce na kilkudniowy wypad. Atrakcji jest co nie miara! Moim numerem jeden jest Wyspa Muzeów. W jej skład wchodzą: Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa oraz Stare Muzeum. W każdym z nich prezentowane są dzieła sztuki i zbiory archeologiczne.

Mnie szczególnie zachwyciło to pierwsze. Znajdujący się w nim Wielki Ołtarz Zeusa zwany także Ołtarzem Pergamońskim to przeniesiony do Niemiec kawałek Grecji. Misterna rekonstrukcja zajmuje całą salę i z wiarygodnością odwzorowuje antyczny zabytek.  Z resztą nie tylko ołtarz jest tu ogromnym eksponatem. Wielkie wrażenie robi także Brama targowa – rekonstrukcja wejścia na rzymski targ w Milecie (w Azji Mniejszej), Brama Isztar wraz z drogą procesyjną do świątyni z czasów Nabuchodonozora II, bogato rzeźbiona Fasada pałacu Mszatta  będąca eksponatem prezentującym sztukę islamską, czy Mihrab z Kaszanu – fragment niszy modlitewnej pochodzący z meczetu w środkowym Iranie. Na zwiedzenie wyspy muzeów trzeba poświęcić większość dnia. Osoby, które interesują się historią i sztuką będą zachwycone tym miejscem!

Tuż obok muzealnej wyspy znajduje się katedra – Berliner Dom. Ciekawostką jest, że to właśnie na jej wzór przebudowany został ewangelicko-augsburski kościół św. Trójcy w Łodzi, który znajduje się w centrum miasta, przy pl. Wolności. Dziś jest on rzymskokatolickim kościołem parafialnym Zesłania Ducha Świętego.

Jednym z symboli Berlina, których nie można ominąć podczas zwiedzania miasta jest Brama Brandenburska. Została ona zaprojektowana przez Gottharda Langhansa i wybudowana w latach 1788–1791, po wojnie siedmioletniej, w czasach umacniania się Prus. W czasie rewolucji francuskiej wzbogacona została kwadrygą, którą powoziła wówczas naga Wiktoria – bogini zwycięstwa. Dziś Brama jest symbolem zjednoczonych Niemiec. Nieopodal znajduje się przepiękne muzeum poświęcone ofiarom Holokaustu.

Kilka minut spaceru dzieli Bramę Brandenburską z Gmachem parlamentu Rzeszy w Berlinie – Reichstag. Neorenesansowy budynek został zbudowany w latach 1884–1894 według projektu Paula Wallota. Od 1999 roku pozostaje siedzibą Bundestagu w Berlinie. Gmach udostępniony jest dla zwiedzających. Duże wrażenie robi jego przeszklona kopuła, spod której roztacza się przepiękny widok na centrum niemieckiej stolicy.

Dla turystów jednym z ważniejszych miejsc w Berlinie jest Plac Żandarmerii – Gendarmenmarkt. Znajdują się przy nim dwa, niezwykle istotne dla miasta kościoły: Katedra Niemiecka zbudowana w stylu neobarokowym, stanowiąca dziś muzeum niemieckiej historii politycznej i neoklasycystyczna Katedra Francuska zbudowana w latach 1701–1705 przez hugenotów. Znajduje się tu także Teatr Narodowy, nazywany dziś Konzerthaus. Przed obiektem znajduje się pomnik Friedricha Schillera.

Kolejne miejsce, którego nie można nie zobaczyć będąc w stolicy Niemiec to Mur Berliński – jeden z symboli zimnej wojny i podziału świata. Warto przejść się Ścieżką Pamięci Muru Berlińskiego (Geschichtsmeile Berliner Mauer), która jest stałą wystawą. Składa się z tablic informacyjnych zawierających zdjęcia oraz teksty upamiętniające dane zdarzenia, takie jak np. informacje na temat udanych lub nieudanych ucieczek. Do zachowały się trzy kawałki muru. Wszystkie z nich znajdują się w dzielnicy Mitte. Pozostałości muru można spotkać także przy placu Poczdamskim. To właśnie w tym miejscu,, w 1989 roku, powstał pierwszy wyłom w murze.

Spędzając w Berlinie weekend nie sposób zobaczyć wszystkich miejsc wartych uwagi. Poza wcześniej wymienionymi duże wrażenie zrobiły na mnie:

  • Zamek Bellevue – siedziba niemieckich włodarzy
  • Kościół Pamięci – poświęcony pamięci cesarza Wilhelma I
  • Pałac Charlottenburg – jeden z najpiękniejszych zespołów architektonicznych Berlina pochodzący z XVIII wieku
  • Liczne kościoły wszelkich wyznań, w tym Nowa Synagoga będąca główną siedzibą gminy żydowskiej w Berlinie.
  • Czerowny Ratusz i Berliner Fernsehturm (wieża telewizyjna) – stojące na jednym z najważniejszych placów w mieście – Alexanderplatz.

To właśnie z Alexanderplatzem związane są jedne z moich najmilszych wspomnień z Berlina. Otóż, każdego roku odbywa się na nim przepiękny jarmark świąteczny – jeden z największych w kraju.  To możliwość obcowania z wyjątkową kulturą adwentową tego kraju. Możliwość spróbowania niemieckich smaków, w tym wszechobecnej kiełbasy! Możliwość wypicia możliwie wielu kubeczków grzanego wina, przegryzanego korzennymi ciastkami. Możliwość spędzenia czasu z Bliskimi i radości z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Jarmark bożonarodzeniowy na Alexanderplaz to nie tylko kramiki z niemiecką kuchnią i grzańcem. To także możliwość kupienia pięknych ozdób świątecznych i miejscowego rękodzieła. To wspólna zabawa z dziećmi na licznych karuzelach i wiele innych atrakcji świątecznych. Moją ulubioną jest podniebny zjazd Świętego Mikołaja, w zaprzężonych w renifery saniach, który składa wszystkim uczestnikom jarmarku życzenia bożonarodzeniowe. Polecam z całych sił!

Lista wszystkich jarmarków odbywających się w Belinie znajduje się tutaj. Polecam spędzenie każdego wieczoru na innym. Będziecie zachwyceni!

Za wspólny wyjazd do Berlina dziękujemy Klaudii i Tomkowi <3