• Menu
  • Menu

ANDALUZJA – CAMINITO DEL REY

Kiedy już znudzą Wam się plaże południowej Hiszpanii, a przepiękne pozostałości po miastach Maurów przestaną zachwycać, wtedy kupcie bilety wstępu do wyjątkowej atrakcji regionu – Caminito del Rey. Jest to malowniczy kanion, który na wiele lat zamknięty był dla ruchu turystycznego z powodu zmian z systemach zabezpieczania szlaku. Od niedawna znów podbija serca przyjezdnych z całego świata.

Historia kanionu ma swój początek w 1901 roku, kiedy to pracownicy przedsiębiorstw budujących zaporę wodną na rzece Guadalhorce potrzebowali drogi transportującej towary od wlotu do wylotu wąwozu. Prace nad budową trwały 4 lata. Niemal 20 lat później tę niebezpieczną trasę miał przebyć król Alfonso XIII w czasie uroczystości otwarcia zapory. Stąd kanion wziął swoją nazwę, którą po polsku możemy określić mianem Ścieżki Króla.

Dziś Caminito del Rey jest jedną z topowych atrakcji Costa del Sol. Ścieżka, którą podążają turyści wisi 100 metrów nad rzeką, na jednej z pionowych ścian wąwozu. Po remoncie szlak zyskał nowe oblicze. Zamiast starych betonowych zabezpieczeń, które co jakiś czas widać, pojawiły się tu kładki i mostki. I chociaż dzisiaj w Caminito del Rey nikt nie ryzykuje życiem, to kanion pochłonął kilku śmiałków chcących go wcześniej odwiedzić. Widoki, tak samo jak dawniej, zapierają dech w piersiach i odejmują turystom mowę.

Cała trasa Caminito del Rey ma prawie 8 km długości. Początek jest łagodny. Trasa wiedzie szeroką dróżką wśród klifów i wapiennych skał, które łagodnie wznoszą się coraz wyżej. Tuż obok szlaku, początkowo niewiele pod nim, płynie rzeka Gualdalhorce. Wraz z oddalaniem się od cywilizacji wapienne skały zdają się rosnąć. W ich obliczu stajemy się mniejsi i mniejsi… Aż tu nagle zza zakrętu rozpościera się widok o którym marzyliśmy: pionowe ściany kanionu Desfi ladero de los Gaitanes. Spektakularny, najsłynniejszy odcinek szlaku to jedynie 3 kilometry trekkingu. Podczas nich idziemy szlakiem przytulonym do ściany wąwozu. Wędrówka osiąga apogeum podczas, gdy chwiejącym się mostkiem trzeba przejść na drugą stronę kanionu. Pod nami widać pobłyskującą rzekę na jego dnie. Chociaż szlak jest bezpieczny osoby z lękiem wysokości i przestrzeni mogą mieć problem z jego przejściem. Lęk może także dać o sobie znać kiedy przyjdzie nam stać na przezroczystym tarasie zawieszonym nad kanionem – emocje gwarantowane!

Z kanionem związana jest jedna z naszych przygód – otóż przegapiliśmy termin realizacji naszego biletu kupionego on-line! Przerażeni zadzwoniliśmy do działu obsługi chcąc prosić o przełożenie nam terminu na najbliższy możliwy. Okazało się, że skrajny upał uniemożliwił turystom zwiedzanie kanionu w dniu, na który przypadała realizacja naszych biletów. Co za szczęście! Caminito del Rey miał zostać ponownie otwarty popołudniu kolejnego dnia. Udało nam się zwiedzić go właśnie wtedy. Jest to wyjątkowa i warta polecenia atrakcja Andaluzji. Ogromnie byłoby nam żal, gdyby bilety przepadły…

Mimo, że wycieczka do Caminito del Rey nie jest bardzo tani, koszt to 19,50€, to wart jest każdych pieniędzy i poświęconego czasu. W naszym mniemaniu to jedna z najprzyjemniejszych wycieczek wyjazdu. Urlopowiczom proponuję poranne plażowanie, a po południu trekking – emocje i endorfiny gwarantowane. Pamiętajcie tylko o swoich ograniczeniach – jak mówią górale „po co się drapać tam, gdzie nie swędzi”.

error: Content is protected !!