• Menu
 • Menu

10 POMYSŁÓW NA PREZENT DLA PODRÓŻNIKA

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi wieczór wigilijny, którego częścią jest tradycyjne obdarowywanie swoich najbliższych prezentami. Wielu z nas zadaje sobie pytanie „jaki upominek będzie najlepszy dla moich najbliższych?” Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Postanowiłam jednak wyjść z pomocą i przedstawić listę idealnych prezentów dla zapalonych podróżników. Być może ktoś z Was skorzysta z którejś z moich podpowiedzi…

 

 1. KSIĄŻKA PODRÓŻNICZA

Książka to dość oczywisty prezent dla podróżniczego maniaka. Kto z nas nie kocha czytać reportaży o pięknych miejscach, tym samym inspirując się do kolejnych podróży? Dla mnie i Marcina inspirujące są opowieści Karola i Oli z Busem przez świat oraz fantastyczne relacje z podroży realizowane przez wydawnictwo Bezdroża.

 

 1. MAPKA ZDRAPKA

Idealny prezent, dla osób które dużo podróżują i lubią wspominać miejsca, które odwiedziły. Idea jest bardzo prosta – zdrapujemy kraj, w którym byliśmy! W tej chwili dostępność takich map jest ogromna, więc każdy może wybrać design, który będzie pasował mu do wystroju domu. Spotkałam się także z alternatywną wersją zdrapki – globusem. Różne rodzaje mapek zdrapek znajdziecie na stronie yego.pl.

 

 1. ZDRAPYWALNE PLAKATY

Pomysł nieco podobny do poprzedniego. Autorzy plakatu wybierają 100 miejsc, które trzeba zobaczyć w swoim życiu – swoiste bucket list. Poza plakatami podróżniczymi są także propozycje dla miłośników książek, filmów i seriali.

 

 1. PLECAK

Bez plecaka nie ma podroży! Nie ważne, czy będzie mały miejski czy wielki buckpackerski – ważne by był szyty na miarę jego posiadacza. By został solidnie wykonany i posiadał to, co w plecaku najważniejsze. Już podpowiadam na co zwrócić uwagę:

 • Rozmiar plecaka (25 l – to dobra wielkość plecaka na rower, czy miejskie spacery; jeśli planujecie trekking po północnej Tajlandii polecam zakupić większy – od 60 l w górę, w zależności od tego ile czasu zamierzacie spędzić na wędrówce)
 • System nośny (szelki, wyściełanie pleców, pas biodrowy i pasy regulujące) – to on będzie definiował to, czy plecak jest wygodny
 • Dostęp do bagażu – wyposażenie plecaka w kilka dodatkowych suwaków ułatwiających dostęp do jego zawartości
 • Liczba i wielkość kieszeni
 • Pokrowiec – przydaje się podczas deszczu i innych nieprzewidzianych sytuacji pogodowo-wodnych

 

 1. ODZIEŻ TREKKINGOWA

Jeżeli obdarowywany jest fanem wysokogórskich wycieczek na pewno ucieszy się z adekwatnego do tej sytuacji stroju. Sklepy outdoorowe oferują ogromną ilość odzieży trekkingowej:

 • Spodni trekkingowych (jednoczęściowych lub odpinanych w kolanach)
 • Koszul trekkingowych (oddychających, bawełnianych)
 • Kurtek adekwatnych do każdych warunków pogodowych (np. softshell, handshell)

 

 1. AKCESORIA SURVIVALOWE

Jeśli ktoś od zawsze marzył o rozbiciu na dziko namiotu w północnej części Norwegii warto pomyśleć, czy nie ucieszy go prezent nawiązujący do tej sytuacji. Jeśli namiot okaże się zbyt drogim prezentem lub jest już w posiadaniu obdarowywanego warto pomyśleć o czymś mniejszym, co uczyni jego podróż jeszcze przyjemniejszą.

 • Turystyczna kuchenka gazowa – ostatnio jedną zaprezentowała firma PRIMUS, jej atutem jest możliwość złożenia garnków i zmieszczenia ich w niedużym pokrowcu.
 • Sztućce turystyczne.
 • Grzałka do wody – mnie często ratuje w sytuacji, gdy nie ma gdzie kupić herbaty.
 • Lornetka – szczególnie przydatna jeśli obdarowywany wybiera się na safari.
 • Latarka – przydatna szczególnie w miejscach, w których często brakuje prądu.
 • Śpiwór, karimata – idealne do wykorzystania podczas namiotowej wyprawy.
 • Multitool – zestaw przyrządów niezbędnych podczas survivalowej wyprawy.
 • Scyzoryk – prezent zarówno podróżniczy, jak i elegancki. Wiele film daje możliwość wygrawerowaniu na ostrzu wybranego napisu.

 

 1. TERMOS/BIDON

W zależności od sposobu podróżowania i miejsca do którego wybiera się obdarowywany warto pomyśleć o zakupieniu dla niego odpowiedniego termosu lub bidonu. Pamiętajcie, by były one zaopatrzone w dobrze działające filtry – woda kranowa nie wszędzie jest zdatna do picia!

 

 1. AKCESORIA SPORTOWE

Niejednokrotnie wyjazd związany jest z aktywnością sportową. Sztandarowym przykładem może być pobyt na wczasach narciarskich lub wycieczka rowerowa. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć obdarowywanego elementami stroju sportowego lub wyposażenia np. kurtka, kask, odpowiednie obuwie.

 

 1. POWERBANK

Niezbędny podczas kilkudniowej wycieczki w dzicz oraz dla fotomaniaków! Nam przydawał się wielokrotnie, gdy okazywało się, że w hotelu nie ma odpowiedniej ilości gniazdek i nie możemy naładować wszystkich sprzętów!

 

 1. SPRZĘT ELEKTRONICZNY

Idealny prezent dla tych, którzy chcą rejestrować swoje podróżnicze wojaże. My nie wyobrażamy sobie dzisiaj wyjazdu bez aparatu fotograficznego z dużym zoomem lub kamerki sportowej (używaliśmy GoPro i Xiaomi). Naszym podróżniczym marzeniem jest także dron. Obiecuję, że jak już się go dorobimy to zacznę wstawiać na bloga filmiki z wakacyjnych przygód!

 

Powyższe przedmioty to tylko garstka pomysłów pochodzących z szerokiej oferty firm outdoorowych i turystycznych. Inspiracje znajdziecie na wielu stronach internetowych, w gazetach turystycznych itp.

Pamiętajcie, że najważniejsze jest, by świąteczne prezenty kupować z sercem i dopasowywać je do potrzeb i preferencji swoich Bliskich. Nie trzeba wydawać fortuny, by wywołać na twarzy obdarowywanego uśmiech.

Powodzenia w poszukiwaniach!