Hiszpania

TENERYFA – ROQUES DE GARCIA

Przez całe wakacje na Teneryfie towarzyszył nam wulkan Teide i wulkaniczny krajobraz. Wyróżniało to Wyspę z pośród innych wielu miejsc, w których byliśmy. Krajobraz podobał się nam na tyle, że zapragnęliśmy więcej. A, że nogi, zmęczone wędrówką ze szczytu wulkanu, przestały boleć to z łatwością podjęliśmy decyzję o spędzeniu kolejnego dnia w Parku Narodowym Teide.

Celem wycieczki były Roques de Garcia, czyli różne formy skale rozrzucone wewnątrz starej kaldery wulkanicznej. Skały te leżą u stóp Teide, co dodaje uroku towarzyszącemu wycieczce krajobrazowi. Udaliśmy się na parking, a dalej wybranym przez siebie szlakiem na wycieczkę. Była to niewymagająca specjalnej kondycji wędrówka wśród różnych formacji skalnych i wulkanicznych. Najbardziej znana z nich to Dedo de Dios (Palec Boży) – skała przypominająca nieco polską Maczugę Herkulesa. Fenomenem jest to że cała utrzymuje się na dość cienkiej podstawie. Wyjątkowości dopełnia Teide stojący tuż za nią. Pochodzenie skał Roques de Garcia nie jest znane. Jedna z teorii skupia się na tym, że były one niegdyś częścią ściany krateru, inna mówi, że tworzyły fragment grobli (warstwy twardej intruzywnej skały wulkanicznej). Podczas spaceru wśród skał można zobaczyć nie tylko znany nam już wulkan Teide, ale i kalderę starego wulkanu oraz wypełniającą go równinę Llano de Ucanca.  Wśród formacji wulkanicznych i skał można dostrzec ciekawe gatunki roślin. Wśród traw i fiołków można znaleźć nawet gatunki endemiczne.

Spacer pomiędzy Roques de Garcia to doskonały sposób na spędzenie dnia w wulkanicznych warunkach przyrody. Na mnie zrobił duże wrażenie, dlatego mimo że treści nie ma zbyt dużo postanowiłam poświęcić mu osobny wpis. Kaldera starego wulkanu (Las Canadas) oferuje bardzo wiele tras turystycznych. Podjęcie którejkolwiek z nich będzie fajnym doświadczeniem i możliwością stanięcia oko w oko z panującym tu surowym klimatem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *